PRACA W NIEMCZECH – INFORMACJE OGÓLNE

Praca w Niemczech - Praca-wyszukiwarka.plBogate społeczeństwo niemieckie posiada otwarty rynek pracy i całkiem dobre zaplecze socjalne. oferta pracy w tym kraju kusi od lat wielu Polaków. Z drugiej strony problemy z językiem, pozostawienie w Polsce rodziny i przyjaciół, może zniechęcać do wyjazdu do pracy za granicę.

Zdarza się, że w rodzinie pojawiają się kłopoty, czasami zgrzyty, bo małżonek pracuje w Niemczech, a żona została w domu. Przyjazdy męża do Polski przypominają z czasem pobyt gościa. Pewne małżeństwa radzą sobie z tym całkiem dobrze inne przeżywają rozterki, a nawet rozpadają się.

Dlatego wielu Polaków, zanim zdecyduje o wyjeździe do pracy do Niemiec, rozmyśla, czy to zrobić. Jak każda praca za granicą, podjęcie pracy w Niemczech ma swoje plusy i minusy.

MOCNE STRONY PRACY W NIEMCZECH

Wyrozumiałość i optymizm

Mocne strony pracy w Niemczech - Praca-wyszukiwarka.plSpołeczeństwo niemieckie to naród bardziej tolerancyjny od polskiego. Niemców nie dziwi obecność gejów lesbijek na ulicach, dziwaczne stroje, kolorowe fryzury, mieszanka ras i narodów. To zjawiska tolerowane, a nawet codzienne w Niemczech. Tak dużej tolerancji u nas nie ma. Sytuacja nieco się zmieniła w obliczu kryzysu migracyjnego, ale nadal naród niemiecki to społeczeństwo otwarte.

Niemcy mieszkańcy Niemiec często się uśmiechają, są zadowoleni, nawet gdy ich życie jest na średnim poziomie. Radość ze zdrowia i podstawowych wartości jest ich mocną stroną. W porównaniu do nas Niemcy są szczęśliwsi i uśmiechnięci.

Zatrudnienie i większe pieniądze

W Niemczech prędzej można uzyskać pracę niż w Polsce. Praca na pełnym etacie wystarczy, aby zarobić przynajmniej dwa razy tyle. Dużo zależy od posiadanego wykształcenia, umiejętności, ale nawet bez nich, można uzyskać dobrą pracę, np. przy zbiorach płodów rolnych, opieka nad seniorem lub pomoc w pracach domowych.

Bezpieczny socjal

Niemcy znani są z dobrego zaplecza socjalnego. gdy kobieta jest w ciąży, ktoś nie ma gdzie mieszkać, państwo niemieckie jest wówczas pomocne. By uzyskać uprawienia do socjalu, trzeba spełniać kilka kryteriów. Wiele polskich rodzin i polskich pracowników korzysta z niemieckiego socjalu i bardzo go chwali.

Czy przekonały Cię zalety pracy w Niemczech? Jeżeli widzisz pozytywy, jak większość Polaków pracujących w tym kraju, to przeglądaj oferty pracy w Niemczech, wybierz odpowiednią pracę i spróbuj swoich sił na niemieckim rynku pracy.

WADY PRACY W NIEMCZECH

Problem z biurokratycznymi procedurami

Wady pracy w Niemczech - Praca-wyszukiwarka.plW Polsce panuje powszechne mniemanie, że biurokracja utrudnia nam życie. W Niemczech jest podobnie. Niemiecki porządek wyraża się w szacunku dla prawa i biurokratycznych procedur. Wszystkie sprawy muszą być potwierdzone odpowiednim dokumentem. Trzeba posiadać dowód potwierdzający np. legalne podjęcie pracy.

Problem znajomości języka niemieckiego

Żeby poradzić sobie z funkcjonowaniem w Niemczech, trzeba przynajmniej komunikatywnie znać język. To zdecydowanie ułatwia sytuację. Polacy, którzy długo przebywają w za zachodnią granicą, w miarę poprawnie go opanowali. Nowi przybysze do Niemiec przez rok lub dłużej mają problem z językiem niemieckim. Jest on trudniejszy od angielskiego. Niemcy dobrze go znają. Zanim poznamy niemiecki, mówienie w języku angielskim to duże ułatwienie w znalezieniu pracy i mieszkania.

Usługi niemieckie są drogie

To prawda usługi niemieckie są kosztowne. doktor dentysta czy warsztat samochodowy za swoją pracę policzą dużo więcej niż u nas. Pierwsze takie zdarzenie może być nieprzyjemne. po pewnym czasie, nauczymy się radzić sobie z tym. Czasem usług takich można skorzystać podczas przebywania w Polsce. Czasem jednak musimy zapłacić więcej, jeżeli powrót do kraju jest w danej chwili niewykonalny.

Agencja pośrednictwa pracy w Niemczech: http://mb-service.pl